Санаторій "Слов'янський"
Санаторій "Донбас" - призупинив діяльність
Санаторій "Ювілейний" - призупинив діяльність
СЛОВ'ЯНСЬКИЙ КУРОРТ
Донецька область розташована в степовій зоні на південному сході України, Рельєф місцевості хвилясто-рівнинний. Клімат області континентальний. В області є джерела мінеральних вод хлоридно-натрієвого складу різної мінералізації (від 2 г/л до міцних розсолів), мулові лікувальні грязі, що залягають як в озерах (Ріпне, Сліпне в Слов'янську), так і затоках Азовського моря. Завдяки наявності цілющих природних факторів у Донецькій області сформувалися відомі навіть за межами України курорти Слов'янськ (бальнеологічний) і Слов'яногірськ (кліматичний). Слов'янськ - один з найстаріших грязьових рівнинних курортів України, розташований у великому хвойно-листяному парку на березі озер Ріпне і Сліпне.
На північному сході міста чарівниця природа розкидала блюдця солоних озер. Тут розмістився відомий Слов'янський курорт, де щорічно лікуються 20 тисяч чоловік. А ще неповторної краси степ. Виникнення міста Слов'янська зв'язують з видобутком солі на Торських озерах. Коли тут почалося солеваріння, точно не встановлено. У 1676 році в цих місцях була побудована фортеця і засновано місто Тор, якому постійно загрожувало Кримське ханство. Торська фортеця використовувалася для захисту південних кордонів Росії. Заселялася ця територія дуже повільно. Тут в основному осідали селяни, що тікали від кріпосної неволі. У 1670 році вони підтримали повстання, очолене Олексієм Кульгавим, одним із соратників Степана Разіна. Чимало жителів Тора влилося в повстанські загони Кіндратія Булавина в 1707 році. Російсько-турецька війна 1768 1774 р. привела до того, що Кримське ханство було оголошено незалежним від Туреччини і перейшло під заступництво Росії. На півдні було ліквідоване вогнище агресії проти російського й українського народів. У 1783 році Крим був приєднаний до Росії, і в цьому ж році фортеця Тор, що утратила військове значення, виключили зі списків фортифікаційних споруджень. Через рік Тор перейменували в Слов'янськ. Він став повітовим містом.
До основних лікувальних факторів курорту відносяться лікувальні мулові грязі солоних озер Ріпне і Сліпне і високомінералізовані розчини хлоридно-натрієвого складу (мінералізація 130 140 г/л). У Слов'янську проходять курс лікування хворі з захворюваннями органів руху й опори, нервової і серцево-судинної систем, з гінекологічними захворюваннями. Ріка, сосновий ліс визначають кліматичні умови Слов'яногірська. Гряда крейдових гір захищає від суховію і пилової бурі. Навіть у пекучі дні, коли повітря прогрівається до 30°С і більш, від ріки віє прохолодою, а сосновий ліс насичує повітря цілющим ароматом хвої, і, крім того, зменшує теплову різницю дня і ночі. Улітку нерідкі освіжаючі зливи з грозами. Район Слов'яногірська багатий сонячними днями. Клімат у долині Дінця помірно-континентальний. Найхолодніший місяць - січень. Найбільш сприятливі для відпочинку місяці; травень, червень, липень і серпень. У середині травня починається купальний сезон. Температура води в ріці підвищується швидко і досягає 23°С, 24°С. Вересень тут теж найчастіше теплий, сонячний і тому залучає велику кількість відпочиваючих і туристів. Дивно гармонійно тут сполучення мальовничого природного ландшафту й витвору рук людських пам'ятників історії і культури. Лікувальні кліматичні умови створили популярність цим місцям ще сотні років тому. Цілющість клімату обумовлена достатком сонячних днів, високою іонізацією повітря (при його невеликій відносній вологості), майже повною відсутністю вітрів. Клімат Слов'яногірська робить воістину доброчинний вплив на організм людини: сприяє нормалізації обмінних процесів, зміцненню і загартовуванню організму, підвищенню опору інфекціям і простудним захворюванням.